روغن آرگان چیست؟

بهتر است پیش از آن که به معرفی فواید روغن آرگان بپردازیم، ببینیم خود روغن آرگان چیست و از کجا به دست می‌آید.

روغن آرگان [Argan Oil] از درخت آرگان که بومی کشور مراکش است به دست می‌آید. این روغن عمدتاً به صورت خالص به فروش می‌رسد و به صورت موضعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما کل مصرف روغن آرگان به صورت خالص و موضعی نیست، زیرا برخی از محصولات آرایشی بهداشتی در ترکیبات‌شان از روغن آرگان استفاده می‌شود و هم‌چنین کپسول‌های حاوی روغن آرگان نیز وجود دارند که نه به صورت موضعی بلکه به صورت خوراکی مورد مصرف قرار می‌گیرند.

روغن آرگانروغن آرگان

فواید روغن آرگان

حال که به طور مختصر توضیحی در ارتباط با چیستی روغن ارگان دادیم و فهمیدیم که این روغن مربوط به کدام درخت و کدام کشور است، نوبت به آن رسیده که به همراه یک‌دیگر مروری داشته باشیم بر فواید روغن آرگان برای پوست و مو.

۱- روغن آرگان از پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت می‌کند

زنان مراکش مدت‌های بسیار است که از روغن آرگان برای محافظت از پوست خود در برابر آسیب‌های آفتاب استفاده می‌کنند. جالب آن که یک مطالعه مربوط به سال ۲۰۱۳ نیز این کار زنان مراکش را تأیید کرد.

این مطالعه نشان داد که در روغنِ آرگان ترکیبات آنتی‌اکسیدانی وجود دارد که این ترکیبات قادر به محافظت از پوست در برابر آسیب‌های ناشی از فعالیت رادیکال‌های آزاد در نور خورشید هستند. مطالعه نشان داد که روغن آرگان با محافظت از پوست در برابر نور خورشید موجب می‌شود که سوختگی و هم‌چنین هیپرپیگمانتاسیون در پوست در اثر نور خورشید رخ ندهند. این امر می‌تواند در بلند مدت برای پیشگیری از سرطان پوست مفید باشد.

روغن آرگانروغن آرگان از پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت می‌کند

برای بهره بردن از خواص روغنِ آرگان برای پوست، می‌توانید آن را به صورت موضعی به پوست خود بمالید. البته این امکان هم برای‌تان وجود دارد که از کپسول‌های خوراکی روغن آرگان استفاده کنید.

۲- روغن آرگان پوست را مرطوب می‌کند

روغنِ مورد نظر ما، یک مرطوب کننده عالی است و به همین دلیل است که از آن در ترکیبات بسیاری از صابون‌ها و کرم‌ها و لوسیون‌ها استفاده می‌شود. خاصیت مرطوب کنندگی روغنِ آرگان به سبب وجود ویتامین E زیاد در آن است، ویتامینی محلول در چربی که می‌تواند برای حفظ آب در سطح پوست مفید باشد.

برای بهره بردن از این خاصیت روغن آرگان نیز می‌توانید هم آن را به صورت موضعی به کار ببرید و هم آن که از کپسول‌های حاوی این روغن مصرف کنید.

۳- روغن آرگان برای درمان بسیاری از اختلالات پوستی مفید است

روغن مفید مورد بحث ما، خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی بسیاری دارد و به همین دلیل برای درمان بسیاری از بیماری‌های پوستی از جمله پسوریازیس و روزاسه مفید است. برای درمان پسوریازیس بهتر است که روغن به صورت موضعی به محل مالیده شود، اما برای درمان روزاسه مصرف کپسول‌های حاوی روغنِ آرگان گزینه‌ی بهتری است.

۴- آرگان اویل برای درمان آکنه مفید است

آکنه ناشی از تولید بیش از حد سبوم توسط غدد سباسه است. اما در آرگان اویل ترکیباتی وجود دارد که در واقع ضد سبوم هستند و بنابراین استفاده از روغن آرگان می‌تواند موجب کاهش سبوم شده و میزان چربی پوست را تنظیم کند. در صورتی که از روغنِ آرگان دو بار بر روی پوست خود استفاده کنید، پس از حدود ۴ هفته اثرات مثبت آن در رفع آکنه‌ها را مشاهده خواهید کرد.

روغن آرگانآرگان اویل برای درمان آکنه مفید است

۵- روغنِ آرگان عفونت‌های پوستی را درمان می‌کند

روغنِ آرگان دارای خواص آنتی باکتریال و ضد قارچ است و بنابراین از دیرباز برای رفع عفونت‌های قارچی و باکتریایی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای بهره بردن از خواص این روغن در راستای رفع عفونت، باید روزی دوبار روغن را روی پوست بمالید.

۶- روغنِ آرگان برای التیام زخم‌ها مفید است

آنتی‌اکسیدان‌ها برای التیام زخم‌ها بسیار مفید اند و از آن‌جا که روغنِ آرگان سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها است، مصرف مکمل روغن آرگان می‌تواند به بهبود وضعیت زخم‌ها کمک چشمگیری کند.

۷- روغن آرگان اثرات ضد پیری دارد

مدت‌های بسیار بود که سخن از تأثیرات مثبت روغنِ آرگان در جوان‌کردن پوست می‌شد، که به تازگی یک آزمایش این سخن‌ها را تأیید کرد. در طی آزمایش زنانی که در دوران یائسگی قرار داشتند از روغن درخت ارگان هم به صورت موضعی و هم به صورت خوراکی مصرف کردند و نتیجه‌ی این کار جوان شدن پوست آنان بود.

روغن آرگانروغن آرگان اثرات ضد پیری دارد

۸- روغنِ آرگان برای کاهش چربی پوست مفید است

دیده‌اید که برخی از افراد همواره پوست‌شان روغنی است و در تحت هر شرایطی اگر دستی بر پوست خود بکشند کلی چربی در دست خود حس می‌کنند. این افراد می‌توانند از روغن ارگان استفاده کنند. این روغن خواص ضد چربی دارد و در صورتی که دو بار در روز  و به مدت چهار هفته به صورت موضعی مورد استفاده قرار گیرد ‌می‌تواند در رفع چربی پوست مفید باشد.

عوارض روغن آرگان

برای اکثر افراد، مصرف روغنِ آرگان ضرر خاصی در پی ندارد، اما با این حال برخی افراد ممکن است با مصرف این روغن عوارضی را تجربه کنند. در افرادی که به آرگان حساسیت دارند ممکن است مصرف موضعی این روغن همراه با قرمزی، خارش و آکنه باشد. بنابراین بهتر است برای اطمینان، پیش از استفاده از این روغن مقداری از آن را روی پوست ساعد بمالید و در صورتی که مشکل پیش نیامد از آن برای سایر قسمت‌ها استفاده کنید.

همچنین مصرف خوراکی روغنِ آرگان نیز ممکن است با برخی مشکلات گوارشی از جمله تهوع، نفخ و اسهال همراه باشد. اما در موارد بسیار نادر، مصرف روغنِ آرگان می‌تواند عوارض شدیدتری از جمله مشکلات خواب، افسردگی، اضطراب و تحریک پذیری را به همراه داشته باشد. البته در کل روغن آرگان برای اکثر افراد بی ضرر است و صرفاً در مواردی معدود ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد.

سخن آخر

هم مصرف خوراکی و هم مصرف موضعی روغنِ آرگان برای پوست و مو فواید زیادی به همراه دارد. در اغلب موارد پس از چند هفته مصرف این روغن اثرات مثبت آن قابل مشاهده هستند، اما در صورتی که از روغنِ آرگان مصرف کردید و اثر قابل توجهی ندیدید باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا گزینه‌های دیگری برای درمان تجویز کند.